Czy wiesz na czym polega obróbka metali?
Świat wypełniony jest przedmiotami wykonanymi z metalu. Korzystamy z nich każdego dnia, nie zastanawiając się jak wygląda ich proces produkcji. Okazuje się, że obróbka metali to proces skomplikowany, na który składa się wiele czynności. Pracę nad stworzeniem upragnionego kształtu z metalu dzielimy na kilka faz, spośród których każda zmienia jego właściwości fizyczne, chemiczne oraz mechaniczne. Zobacz jak powstają przedmioty codziennego użytku, począwszy od bryły metalu, aż po gotowy wytwór trafiający do sklepu.
Jakie wyróżniamy usługi obróbki metali?
Bardzo popularnym sposobem tworzenia form z metalu jest obróbka skrawaniem. Pozwala ona przekształcić przedmiot nadając mu określony kształt i rozmiar. Nie trudno się domyślić, że skrawanie to nic innego, jak pozbywanie się nadmiaru metalu za pomocą specjalnych przyrządów. W skrawaniu możemy frezować, toczyć i szlifować. Obrabianie frezem to wykorzystanie ruchu obrotowego w celu formowania kształtów. Toczenie to proces odwrotny do frezowania, ponieważ w ruchu obrotowym znajduje się przedmiot, a nóż tokarski porusza się w jednej linii. Szlifowanie to natomiast znana nam powszechnie czynność. Polega ona na ścieraniu nadmiaru metalu za pomocą jednostajnych ruchów. Do szlifowania używa się osełki, papieru ściernego lub ściernicy. Ten rodzaj obróbki należy do prac wykończeniowych przedmiotów kutych, odlewanych, walcowanych czy hartowanych.
Obróbka metalu – pozostałe rodzaje prac
Poza obróbką skrawaniem wyróżniamy jeszcze obróbkę plastyczną i obróbkę cieplną. Pierwsza z wymienionych jest podzielona na obróbkę na ciepło i zimno. Podstawowymi sposobami na kształtowanie metalu plastycznie jest ciągnięcie, kucie, tłoczenie, walcowanie, gięcie. Wiele prac nad metalem to prace blacharskie, które odbywają się ręcznie lub mechanicznie. Zawód kowala jest już mało popularny, a mimo to fachowcy potrafią dziś zdziałać cuda z metalami, bez użycia skomplikowanej maszynerii. Nie ulega wątpliwości, że metaloplastyka to sztuka i fach wymagający wielu lat doświadczenia.
Obróbka cieplna to z kolei praca przy bardzo wysokich temperaturach, które pozwalają zmienić stan skupienia stopu i nadać mu zupełnie inne właściwości fizyczne oraz mechaniczne. W pracach w wysokiej temperaturze wyróżniamy wyżarzanie, hartowanie, przesycanie, ulepszanie cieplne. Spośród wszystkich metali najbardziej podatna na obróbkę cieplną jest stal. Nie dziwi więc fakt, że od wielu lat ludzkość używa tego metalu do rozmaitych produkcji i konstrukcji.
Gdzie znaleźć specjalistów od obróbki metalu?
W Polsce wiele firm oferuje usługi związane z przekształcaniem metalu za pomocą nowoczesnego sprzętu, takiego jak maszyny CNC. Obróbka metali Kraków, obróbka metali Śląsk to miejsca z bogatym asortymentem i fachową obsługą klientów. Tak naprawdę, specjalistów znaleźć można w wielu dużych i średnich miastach. Nowa technologia sprzyja rozwojowi metalurgii, a kolejne rozwiązania przyspieszają proces produkcji i stoją na straży ekologii. Wiele firm posiada dziś autorskie pomysły zmierzające do realizacji nawet najbardziej wymagających zamówień klientów.
Czy teraz wiesz więcej na temat obróbki metalu? To zaskakujące jak niewiele wiemy na temat rzeczy, które nas otaczają na co dzień w najbliższym otoczeniu. Modyfikowanie metalu jest tematem szerokim i skomplikowanym w którym kryje się wiele metod pracy. Techniki obróbki metalu wykorzystują zarówno rzemieślnicy jak i wielkie fabryki, które zajmują się produkcją sprzętu na szeroką skalę.
Najnowsze komentarze