Co to są nitownice radialne?
Nitownice radialne to urządzenia służące do nitowania masowego, które znajdują zastosowanie w większych, jak i małych zakładach pracy. Wykorzystywane są głównie w firmach działające w gałęziach przemysłu: medycznego, okuć okiennych, elektrotechnicznego, automotive oraz do produkcji okuć okiennych. Maszyny te powstały dzięki opatentowanej przez inżynierów technice nitowania radialno–punktowego.
Do czego są wykorzystywane nitownice?
Wykorzystuje się głównie do łączenia nachodzących na siebie, określonych płaszczyzn. Nitownice służą też do formowania końcówek oraz połączeń, które mają różnorodną wartość luzu. Ponadto dzięki nitownicom radialnym można tworzyć ruchome, nierozłączne połączenia także o określonym luzie, które są bardzo wytrzymałe i posiadają duże walory estetyczne. Dodatkowo dzięki wykorzystaniu nitownic możliwie jest formatowanie kruchych części takich jak ceramika, czy bakelit.
Budowa nitownic radialnych
Nitownice radialne są urządzeniami stacjonarnymi. Posiadają narzędzie nitujące i sterownik, często też specjalne magazyny, umożliwiające automatyczną wymianę narzędzi. Napędzane są dwoma silnikami, których moc wynosi zazwyczaj 0,75 kW. Maszyny te wykonują pracę (nitowanie) od 2 do 16 mm (wartość, którą określa się dla nitów, które są pełne, wykonane ze stali). Nitownice posiadają regulację pionową i mocowanie. Uruchamiane są zazwyczaj oburęcznie. Wyposażone są w napęd pneumatyczny, bądź hydrauliczny. Sterowane są automatycznymi, programowalnymi modułami. Nitownice umożliwiają mikrometryczną regulację elementu posuwa trzpienia. Niektóre z nitownic zawierają dodatkowo: system kontrolujący siłę nitowania, korpusy z głowicami, elektroniczny system posuwu. Większość nitownic posiada kilka pól roboczych na stole (możliwe jest wkładanie i wyciąganie elementów w trakcie nitowania).
Zalety nitowania radialnego
Podczas nitowania radialnego na detal oddziałują niewielkie siły, a zakres nitowania jest duży. Samo nitowanie polega na płynnym formowaniu nitowanego połączenia. Parametry ruchu nitownicy radialnej określane są przez sterownik. Mocowanie produktu jest łatwe. Formowanie nitu jest równomierne, a praca urządzeń cicha. Stempel może być pozycjonowany w osi, co stanowi gwarancję pewnego połączenia. Nie ulega też on ruchom obrotowym przez co możliwe jest grawerowanie / wytłaczanie elementów. W trakcie nitowania tworzy się bardzo lekkie tarcie, powstaje mała ilość ciepła. Otwory nitowanych elementów są dobrze wypełniane. Struktura materiału który jest obrabiany zmienia się łagodnie.
Najnowsze komentarze