Proces produkcji uszczelek gumowych
Co sprawia, że spomiędzy dwóch połączonych odcinków rury nie wydostaje się ni jedna kropla wody? Jak to się dzieje, że zamknięte w słoikach przetwory mogą stać miesiącami na półkach i nie pleśnieją? Co sprawia, że hulający za oknami wiatr nie przedostaje się do domu? I jak to możliwe, że pchnięte z impetem drzwi nie uderzają o ścianę lub framugę z wielkim hałasem? To sprawka niewielkiego kawałka gumy – uszczelki.
Uszczelki gumowe
Poszukiwania rozwiązania pozwalającego na izolację czynników o różnym stanie skupienia trwały dość długo. Ale kiedy odkryto, że można to zrobić za pomocą niewielkiego kawałka gumy, rozwój m.in. przemysłu i rolnictwa potoczył się bardzo szybko. Guma, materiał łatwo dostępny, więc tani, łatwy w obróbce stworzyła mnóstwo możliwości zastosowań uszczelek. Są w oknach, drzwiach, w pralkach, w kranach, w samochodach, w łodziach, w samolotach, w urządzeniach przemysłowych – wymieniać tak można bez końca. Uszczelek na całym świecie jest mnóstwo. Nie wszystkie wyglądają tak samo. W zależności od potrzeb powstają uszczelki gumowe o różnych kształtach, różnych rozmiarach, kolorach, przekrojach i właściwościach. A co zrobić, gdy potrzebna nam uszczelka niestandardowa? W takim wypadku pomoże producent uszczelek, który w swojej ofercie posiada usługę wytwarzania produktów według życzeń i potrzeb klientów.
Jak wygląda proces produkcji takiej uszczelki?
Produkcja uszczelek to proces wieloetapowy. Wydaje się być nieskomplikowany i w istocie skomplikowany nie jest, ale wymaga dużej staranności i dokładności. Pierwszym etapem produkcji jest przygotowanie projektu. Rysunek może sporządzić klient, ale lepiej zdać się na doświadczenie projektanta zatrudnionego w firmie produkującej uszczelki. Na podstawie projektu tworzone jest narzędzie, dzięki któremu powstanie uszczelka o pożądanym kształcie. W dalszej kolejności dobierana jest mieszanka gumowa, która z kolei zapewni produktowi odpowiednie cechy np. większą twardość, odporność na działanie kwasów. Następnie uszczelka jest wytwarzana metoda wtryskową, wulkanizacji lub wycinana ploterem. Ostatnim etapem produkcji jest obróbka końcowa. Teraz do działania przystępuje dział kontroli jakości, który sprawdza czy otrzymany produkt spełnia założenia klienta, czy jest pozbawiony wad.
Bez uszczelek byłoby mokro, zimno, głośno – na całe szczęście Lundberg, Niels Christensen i inni dostrzegli zalety kawałka gumy i uczynili nasze życie łatwiejszym i znośniejszym. Uszczelki pozwolą jeszcze na niejedno zastosowanie i ułatwienie.
Najnowsze komentarze