Ogrzewanie na podczerwień – co warto wiedzieć?
Zastanawiasz się, czym jest i jak działa ogrzewanie na podczerwień? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące tego rodzaju ogrzewania, dowiesz się między innymi, gdzie się stosuje ogrzewanie na podczerwień, i jaki jest jego koszt.
Słońce i ogień to znane wszystkim naturalne źródła ciepła. To właśnie światło słoneczne produkuje odczuwalne przez nas w ciągu dnia ciepło, którym jest promieniowanie podczerwone. Ciepło płynące z promieni słonecznych odczuwamy nawet wtedy, gdy temperatura powietrza jest bardzo niska. Grzejniki na podczerwień działają w podobny sposób.
Ogrzewanie na podczerwień to odpowiednik znanej nam naturalnej formy ogrzewania, jaką jest ciepło płynące ze słońca.
Ogrzewanie na podczerwień – jak działa?
Promieniowanie jest znanym zjawiskiem fizycznym, przez promieniowanie odbywa się emisja ciepła podczerwonego. Podobnie działały popularne kiedyś piece kaflowe, które oddawały otoczeniu ciepło. W obecnych czasach równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniach zapewnia ciepło dostarczane przez fale podczerwieni. Ściany, osoby i przedmioty są ogrzewane dzięki podczerwieni, która ogrzewa nieruchome i ruchome elementy we wnętrzach, zamiast grzać powietrze, co jest główną zaletą ogrzewania podczerwienią. Mniej efektywne jest ogrzewanie powietrza, co zapewnia ogrzewanie konwektorowe. Co jeszcze należy do zalet ogrzewania podczerwienią? Ten sposób ogrzewania, zapewnia natychmiastowe odczucie ciepła, bez żmudnego oczekiwania, aż pomieszczenie ulegnie nagrzaniu.
Czym różni się ogrzewanie na podczerwień od ogrzewania konwektorowego?
Największą różnicą między ogrzewaniem konwektorowym a ogrzewaniem na podczerwień jest to, że grzejniki konwektorowe grzeją powietrze, które unosi się do góry. Na dole utrzymuje się natomiast chłodne powietrze, dlatego, by zapewnić optymalny rozkład temperatury w całym wnętrzu, musimy dostarczyć jeszcze więcej ciepła, co przyczynia się też do zwiększonego ruchu cząsteczek kurzu. Zjawisko to może powodować dolegliwości u alergików, dlatego osobom nadwrażliwym na pyłki i kurz, poleca się ogrzewanie podczerwienią, które zapewnia natychmiastowy efekt ciepła, bez podgrzewanie innych substancji.
Rodzaje, plusy i minusy ogrzewania na podczerwień
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje ogrzewania na podczerwień, zależne od długości fal:
- krótkofalowe (IR-A)
- średniofalowe (IR-B)
- długofalowe (IR-C)
Czym charakteryzują się te trzy rodzaje ogrzewania na podczerwień? Zachodząca między nimi zależność polega na tym, że im krótsza fala, tym emitowane przez grzejnik ciepło, jest intensywniej odczuwalne przez osoby przebywające we wnętrzu, powoduje to jednak również emitowanie przez grzejnik rażącego światła. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na to, jakie światło emituje dany promiennik, wiąże się to z oszczędzaniem energii, ponieważ promiennik emitujący intensywne, rażące światło, zużywa do tego większą ilość energii, potrzebnej do odczuwania ciepła, w efekcie, aby uzyskać zadowalający komfort ciepły, trzeba tej energii dostarczać jeszcze więcej, co wiąże się z większymi kosztami ogrzewania. Dlatego warto zwracać uwagę, jakie światło dany model promiennika emituje. Nowoczesne, wysokiej klasy promienniki krótkofalowe, są zazwyczaj wyposażone o technologie zmniejszającą emisję fal cieplnych. Przykładem takiego promiennika jest model „NO GLARE” producenta Solamagic.
Promienniki długofalowe oraz panele grzewcze na podczerwień polecane są głównie do pomieszczeń zamkniętych. Powód jest jeden, nie wytwarzają one światła, jednak emitują najmniej ciepła.
Zastosowanie poszczególnych urządzeń, jest zależne od długości fali, które emitują. Zapoznanie się z poniższą tabelą, ułatwi CI rozpoznanie podstawowych różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami ogrzewania, oraz rozpoznanie tym samym, jaki grzejnik będzie dla Ciebie najlepszy.
Ogrzewanie podczerwienią – zastosowanie
Ogrzewanie podczerwienią – https://ekopodczerwien.pl/ogrzewanie-na-podczerwien – to dobra opcja dla wszystkich osób, które mają ograniczony wybór sposobów ogrzewania pomieszczeń, ze względu na brak dostępu do gazu. Nowoczesne, energooszczędne i pasywne budownictwo, wymaga dobrej jakości rozwiązań, jakim jest efektywne i oszczędne ogrzewanie podczerwienią. Ogrzewanie to ma również inne zalety, jest bezobsługowe i bardzo ekonomiczne, przez co zapewnia nie tylko dużą oszczędność pieniędzy, ale też komfort domowników. Promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane nie tylko w domach mieszkalnych, ale też w wielu innych budynkach. Jakie promienniki są dostępne na rynku? Aktualnie nabyć można promienniki podczerwieni (https://ekopodczerwien.pl/promiennik-podczerwieni) krótko- , średnio – długo falowe. Nagrzewnice tego typu ogrzewają ruchome i nieruchome obiekty, które znajdują się w zasięgu działania promieni, od obecnych w pomieszczeniu obiektów nagrzewa się natomiast powietrze, co jest całkowicie odmienne od ogrzewania konwekcyjnego. W budynkach wielokubakturowych takich jak kościoły, galerie handlowe, hale i magazyny, zastosowanie ogrzewania konwekcyjnego jest nieopłacalne, przez co w obiektach tych stosuje się zazwyczaj promienniki ciepła.
Najnowsze komentarze