Łańcuchy napędowe w nowoczesnych przedsiębiorstwach
Łańcuchy napędowe i przenośniki łańcuchowe są szeroko stosowane w przemyśle i w innych miejscach, gdzie jest wymagane niezawodne przemieszczanie materiałów. Służą one zazwyczaj do transportu ładunków charakteryzujących się dużą masą i wymiarami. Nieodpowiednio dobrany łańcuch może spowodować zerwanie napędu i inne uszkodzenia, dlatego powinny być dopasowane optymalnie do urządzeń i elementów mechanicznych.
Czym są łańcuchy napędowe?
Łańcuchy napędowe składają się z metalowych elementów zwanych ogniwkami, które są połączone za pomocą łączników. Służą one do przekazywania siły z jednego koła zębatego na drugie. Znajdują one zastosowanie się w urządzeniach przemysłowych takich jak np. przenośniki łańcuchowe, wózki widłowe, a nawet pralki, samochody i motocykle. Są one wyjątkowo wytrzymałe i trwałe, dokonując wyboru łańcucha napędowego, należy ściśle określić warunki, w jakich będzie on wykorzystywany. Są to takie parametry jak obciążenie, prędkość, odległość między kołami zębatymi lub pasowymi oraz ogólne warunki pracy. Wszystkie rodzaje łańcuchów napędowych wymagają takiego doboru, który zapewni niezawodność, wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas pracy.
Rodzaje łańcuchów napędowych
Łańcuchy napędowe można podzielić między innymi na:
– jednorzędowe,
– dwurzędowe,
– trzyrzędowe,
– tulejkowe, ogniwa są połączone za pomocą tulejek, co oznacza, że mogą być wymieniane oddzielnie, jeśli zajdzie taka potrzeba i nie jest konieczna wymiana całych ogniw łańcucha,
– specjalne łańcuchy napędowe przeznaczone do pracy w trudnych warunkach, takich jak np. duże zanieczyszczenie,
– łańcuchy rolkowe, w których rolki obracają się w połączeniach łączących ogniwa, dzięki tarciu tocznemu zmniejsza się zapotrzebowanie na moc silnika,
– łańcuchy ze stali nierdzewnej, które są przeznaczone do pracy w warunkach narażonych na korozję.
Niezależnie od rodzaju łańcucha przy dużych prędkościach i obciążeniach konieczne jest zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń w trakcie pracy jak tarcze osłonowe i klatki łańcuchowe.
Zastosowanie łańcuchów napędowych w przenośnikach łańcuchowych
Łańcuchy napędowe są stosowane między innymi w przenośnikach łańcuchowych, które są wykorzystywane w ciężkich warunkach przemysłowych, między innymi w branży spożywczej, chemicznej, wydobywczej i wielu innych. Przenośniki łańcuchowe mają zastosowanie w liniach produkcyjnych, umożliwiają przemieszczanie węgla, piasku i kruszywa, a także ponadgabarytowych materiałów. Są także chętnie wykorzystywane w przemyśle chemicznym, spożywczym, wydobywczym, a także drzewnym do transportu drewna i materiałów drzewnych. Łańcuchy transportowe są stosowane wszędzie tam, gdzie jest niezbędne przesuwanie ciężkich albo dużych elementów.
Najnowsze komentarze