Jakimi metodami spawana jest stal nierdzewna?

Spawanie stali nierdzewnej, dzięki automatyzacji tego procesu daje możliwość osiągnięcia spoin o wyjątkowej trwałości. Łączenia powstające w ten sposób są bardzo solidne a co za tym idzie estetyczne. W zależności od potrzeb wykorzystuje się jednak inne techniki spawania. Jakie dokładnie?

Jakie są rodzaje spawania stali nierdzewnej?

W przemyśle korzysta się z różnych technik spawania, w zależności od materiału czy okoliczności. Można wyróżnić np. spawanie elektryczne czy gazowe. Ten pierwszy proces polega na wytworzeniu ciepła za pomocą wiązki elektrody spawalniczej. Technika ta dzieli się z kolei na spawanie łukowe, elektronowe, laserowe, plazmowe, atomowe i elektrożużlowe. Najczęściej korzysta się ze spawania łukowego, które polega na łączeniu elementów przemysłowych. Również spawanie stali nierdzewnej elektrodą topliwą można podzielić na takie rodzaje jak – MIG czy MAG. Jest to metoda uniwersalna, która pozwala połączyć ze sobą różne typy metali w dowolnej pozycji.

Na czym polega spawanie TIG?

W trakcie tego procesu wytarzany jest łuk elektryczny dzięki zastosowaniu nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazów obojętnych. Technikę stosuje się zarówno do spawania automatycznego, jak i ręcznego. Metoda ta wyróżnia się dużą wytrzymałością i jakością wykonanego spawu. Pozwala łączyć większość metali i ich stopy, a do tego elementy te mogą mieć grubość od 1 mm do 10 mm! TIG jest także techniką, która umożliwia zachowanie dużej kontroli nad precyzją procesu spawania, a do tego pozwala pracować w różnych pozycjach. Wymaga jednak dużej precyzji, dlatego montaż instalacji przemysłowych SIM INDUSTRY bardzo dba o te kwestie.

O czym pamiętać przy spawaniu stali nierdzewnej?

Proces ten wymaga szczególnego bezpieczeństwa, dlatego należy przestrzegać określonych zasad, które pomogą ochronić operatora i każdą osobę znajdującą się w pobliżu. Trzeba także pamiętać, aby korzystać tylko z certyfikowanego sprzętu. Tylko takie działanie zapewni pożądany poziom ochrony. Dodatkowo największego zabezpieczenia w trakcie spawania wymagają oczy, ponieważ podczas tego procesu lecą iskry, które mogą uszkodzić wzrok. Odpowiednia ochrona należy się płucom – opary wytwarzające się w trakcie spawania mogą mieć szkodliwe działanie – rakotwórcze. Spawacz musi mieć przyłbicę i osłonę.

Możesz również polubić…