Elektrody, druty i pręty. Podstawowe materiały spawalnicze w pigułce
Każdy, kto wiąże swoją przyszłość z branżą spawalniczą, musi najpierw posiąść wiedzę teoretyczną, bezpośrednio związaną z pracą spawacza. Oprócz posiadania umiejętności praktycznych, w tym obsługi urządzeń, musi bowiem wiedzieć, jak powinna przebiegać praca oraz jakie inne akcesoria i dodatki są potrzebne do jej prawidłowego wykonywania. Jednymi z tych niezbędnych dla każdego spawacza są materiały spawalnicze. Są to specjalne produkty, które pozwalają na wykonywanie spawów. Dzielą się na trzy kategorie – elektrody, druty i pręty, których charakterystykę przybliżmy poniżej.
Elektrody – najpopularniejsze materiały spawalnicze
Elektrody to najbardziej znane oraz co za tym idzie, także najczęściej wykorzystywane przez spawaczy materiały spawalnicze. Elektrody charakteryzują się zdolnością do utrzymywania wysokiej plastyczności spoiwa po wykonanym spawu. Mogą być używane do spawania w pozycji podolnej, nabocznej oraz warunkowo w pozycjach przymusowych. Elektrody dzielimy na dwie główne kategorie.
Elektrody w otulinie kwaśnej to materiały spawalnicze, które charakteryzują się wysoką zawartością tlenków żelaza i odtleniaczy. Elektrody w otulinie zasadowej są natomiast złożone głównie z węglanów wapnia i magnezu. W sprzedaży dostępne są także elektrody w otulinie rutylowej, które posiadają jednak dość ograniczone zastosowanie, które wynika z braku możliwości spawania z ich wykorzystaniem w pozycji pionowej.
Druty – materiały spawalnicze do spawania MIG/MAG
Oprócz elektrod, do spawania mogą zostać wykorzystane druty. Są to materiały spawalnicze, które są przeznaczone do spawania metodą MIG lub MAG. W przypadku metody MIG, wykorzystuje się gazy chemicznie obojętne (np. argon i hel). Metoda ta dobrze sprawdza się do spawania metali nieżelaznych oraz ich stopów.
W przypadku spawania metodą MAG, używane są m. in. tlen i dwutlenek węgla, dzięki którym możliwe jest także spawanie stali. Druty to materiały spawalnicze, które dobieramy do grubości spawanego materiału, którym im jest grubszy, tym wymaga drutu o większej średnicy.
Pręty – materiały spawalnicze przeznaczone do spawania metodą TIG
Oprócz metod MIG i MAG, istnieje także trzecia metoda spawania – TIG. Jedynymi materiałami spawalniczymi, które mogą zostać przy niej wykorzystywane są pręty. Metoda TIG wykorzystuje elektrody wolframowe w otoczeniu gazów chemicznie obojętnych (helu i argonu) i jest jedną z najbardziej uniwersalnych metod spawalniczych. Dzięki niej możliwe jest spawanie niemal wszystkich dostępnych na rynku metali oraz ich stopów. Co więcej, spawanie może odbywać się w każdej pozycji, bez żadnych ograniczeń w tym zakresie.
Nie jest to jednak metoda pozbawiona pewnych wad – metoda TIG charakteryzuje się bowiem stosunkowo wolnym tempem pracy oraz niewielką wydajnością samego spawania. Pręty to natomiast materiały spawalnicze, które umożliwiają łączenie ze sobą różnych metali. W przypadku czystego aluminium, najlepszym wyborem są stopy z domieszką innych metali. Oprócz tego, w sprzedaży dostępne są także pręty do spawania stopów krzemowych.
Najnowsze komentarze