Rodzaje chwytaków przemysłowych i ich zastosowanie

Chwytaki i uchwyty przemysłowe można obecnie znaleźć w każdym większym przedsiębiorstwie, które skupia swoją działalność na tworzeniu, transportowaniu lub magazynowaniu. Na tak liczne zastosowanie pozwala szeroka gama tych produktów, które można dopasować do konkretnych zadań, również tych specjalistycznych i wymagających precyzji. Jakie chwytaki wybrać, by były one odpowiednie?

Rodzaje chwytaków przemysłowych

Narzędzia do podnoszenia ładunków muszą występować w licznych wariantach, ponieważ są wykorzystywane zarówno przez firmy, które operują delikatnymi i lekkimi materiałami, jak i przez korporacje działające na ciężkich i trwałych komponentach. Zasadniczo jednak chwytaki w swojej podstawowej wersji zbudowane są z trzech części: zespołu napędowego, części, która zapewnia przeniesienie napędu oraz dedykowanej końcówki (może być to m.in. hak, pętla lub przyssawka).

Specjalistyczne i konkretne zastosowania są możliwe do uzyskania dzięki licznym rodzajom tego sprzętu. Do najpopularniejszych z nich należą chwytaki:

  • do krawężników,
  • do klocków,
  • magnetyczne,
  • do tulei,
  • do beczek,
  • kleszczowe,
  • ręczne.

Taka szeroka oferta pozytywnie wpływa na dobór konkretnych narzędzi w każdej firmie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każdy z wyżej wymienionych wariantów dzieli się na kolejne podkategorie, w których bierze się pod uwagę wielkość urządzenia, jego wagę, napęd (ręczny lub elektryczny), maksymalne obciążenie, poziom zautomatyzowania lub pracę w danych warunkach (np. z chemikaliami).

Zastosowanie chwytaków

Chwytaki można wykorzystywać na wiele sposobów, zarówno podczas transportowania ładunków, jak i ich magazynowania, przenoszenia i pakowania. Sprawdzają się również w procesach tworzenia i budowania – maszyn, budynków, poszczególnych komponentów. Jest to niezwykle uniwersalny i łatwo dostępny sprzęt, który znajdzie swoje zastosowanie w licznych firmach. Dzięki temu, że chwytaki mogą być wykonane z różnych materiałów, nadają się również do pracy w specyficznym, często groźnym środowisku. Z tego powodu stosuje się je np. na wysypiskach śmieci, w oczyszczalniach czy laboratoriach.

Zalety chwytaków

Dzięki swojej stosunkowo prostej budowie i możliwości pracy w wymagających warunkach, chwytaki znajdują zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu. Dodatkowo ta nieskomplikowana konstrukcja wpływa na to, że sprzęt ten może być używany po odbyciu krótkiego kursu lub szkolenia. Chwytaki to tania, efektywna i bezpieczna opcja, aby przyspieszyć wykonywanie licznych zadań w wielu firmach.

 

Możesz również polubić…